E DEVLET PROJESİNİN YARARLARI

E DEVLET PROJESİ İLE İLGİLİ KPSS'DE DE, GENEL KÜLTÜR SORUSU OLARAK SORU ÇIKABİLİR. O NEDENLE BU YAZIYI DİKKALİ OKUYUN.

 

Türksat Genel Müdürü Osman Dur, e-devlet Projesi’nin hayata geçmesiyle birlikte hem bürokrasinin azalacağını hem de insanların işlemler için daha az vakit harcayacaklarını belirterek, “Türkiye bu projeyle milyonlarca dolar kâr edecek” dedi.

 

İhlas Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’a Türksat’ın faaliyetleri hakkında bilgiler veren Türksat Genel Müdürü Osman Dur, Fransa’da gerçekleştirilen 3A uydusunun yapımında Türk bilimadamlarının da görev yaptığını belirterek, aynı bilimadamlarının 4A ve 5A uydularının Türkiye’de yapımında görevlendirileceklerini söyledi. Türksat 3A uydusunun 2008 yılında uzaya gönderileceğini anlatan Genel Müdür Dur, “2014 yılında uzaya göndereceğimiz uydumuzu ise Türkiye’de yapacağız” dedi.

Haberleşmeyi Ucuzlatacak


Türksat 3A uydusunun tasarım, dizayn ve entegrasyonunun Türksat tarafından yapılacağını ifade eden Osman Dur, mekanik malzemelerin de Türk firmalar tarafından temin edileceğini dile getirdi. Osman Dur, ayrıca Türksat 3A uydusu ile altyapı ve coğrafi şartlar sebebiyle telefon ve internet erişimi götürülemeyen bölgelere, okullara ve köylere uydu üzerinden düşük maliyetlerle telefon, internet ve faks gibi çok çeşitli hizmetler sağlanacağını bildirdi.

 E Devlet Projesi Cinayetleri bile azaltacak


Türksat Genel Müdürü Osman Dur, altyapısı Türksat tarafından gerçekleştirilen e-devlet Proje’sinin faaliyete geçmesi ile Türkiye’nin milyonlarca dolar kâr edeceğini dikkat çekti.

 

Genel Müdür Osman Dur :

 

-“Vatandaşlar bir kamu hizmetini evinde internet başında yapabilecekken yollara dökülüyor, arabasını kullanıyor, yakıt harcıyor, saatlerce trafikte kalıyor hatta kaza yapıyor” diyen Genel Müdür Osman Dur, insanların, sıradan kamu hizmetlerini almak için yollarda sinir stres içinde kaldıklarını, kavga ettiklerini belirterek, “Yollarda şoförler birbiriyle tartışıyor, biz e-devlet projenin cinayetleri bile azaltacağını düşüyoruz”

 

diye konuştu.

 

Beyin göçüne dur denmeli


Türksat bünyesinde yürütülen e-devlet Projesi’nin teknik alt yapısının tamamlandığını ifade eden Osman Dur, kamu kurum ve kuruluşlarının e-devlet ile entegrasyonunu ve güvenlik ağının tamamlanmasının ardından mart-nisan ayları içerisinde e-devlet kapısının açılacağını dile getirdi. Maliye Bakanlığı’nda yaşanan ‘köstebek’ olayının e-devlet projesinde de yaşanma riskinin olup olmadığının sorulması üzerine Osman Dur, şunları söyledi:

 

-“Şu anda dünyada en güvenilir standartta hangi sistem varsa bunu takip edecek bir ekibimiz var. Bu iş teknolojiye değil beyin takımına bağlı. Teknoloji hergün değişiyor ve biz bunu takip edecek dünyanın en iyi bilim adamlarını biraraya getirdik. Bu bilim adamları, dünyadaki en iyi güvenlik nasıl, hangi firmalar gerçekleştiriyor bunları takip edecek. Halkın güvenini kazanacak bir sistem kuracağız. Şu anda dünyada en iyi güvenlik sistemini seçecek bir ekibimiz ve alt yapımız var. Ben e-devlet Projesi’nde bu tür ciddi olaylarla karşılaşacağımızı zannetmiyorum. Dünyadaki uluslararası bankaların kullandığı güvenlik sistemini kullanacağız.”

 

Türksat Genel Müdürü Osman Dur, Türkiye’nin gelecek yüzyılda dünyanın önde gelen devletleri arasında yer almasının ancak bilim adamlarına bağlı olduğunu belirterek, dünyadaki yetişmiş Türk bilim adamlarının Türkiye’ye dönmesi için hukuksal alt yapının bir an önce oluşturulması gerektiğini söyledi. 

 

Kablo TV’de yok yok olacak


Türksat Genel Müdürü Osman Dur, Kablo TV şebekesinde yayın kalitesini artırmak amacıyla başlattıkları çalışmalar kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere 17 ilde dijital test yayınına başladıklarını söyledi. Seçilen 8 kanalın yayınının dijital olarak verildiğini belirten Osman Dur, yayınların özel alıcı (setupbox) gönderilen kullanıcılar tarafından deneme amacıyla izlendiğini bildirdi. Osman Dur, dijital yayına geçilmesiyle Kablo TV’de yayın kalitesinin yükseleceğini, yayın içeriğinin zenginleşeceğini ve dijital paketlerin oluşturulacağını ifade etti.

 

Genel Müdür Dur, Setupbox’lar ile vatandaşların evlerinden internete bağlanabileceklerini, televizyon seyredebileceklerini ve gelecekte de telefon bağlantısı kurabileceklerini belirterek, mevcut Kablo TV abonelerine de 1 yıl boyunca fiyat farkı ödemeden dijital yayını kullanabileceklerinin müjdesini verdi. Bu sistem ile Kablo TV’yi 300 kanala çıkarmayı planladıklarını kaydeden Osman Dur, çocuk, aile, kültür sanat, spor ve bilim gibi alanlarda tematik kanalların devreye gireceğini, abonelerin pek çok alternatifi Kablo TV’de bulabileceklerini dile getirdi.

 

Bu arada KPSS' de Genel Kültür sorusu olarak çıkabilir " E devlet Projesinin altyapısını hangi kurum hazırlamaktadır?" diye cevap "Türksat" olacak. Böyle sorular KPSS' de çıkıyor.


Bu yazı ile ilgili yorum yapmak isterseniz aşağıdaki adresteki "Yorum yaz" butonuna tıklayınız. Yazılan yorumları da yine bu adresten okuyabilirsiniz.

 

www.blogcu.com/memurdostu/1054051/

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !