EN GÜZEL ANNE ŞİİRİ EN GÜZEL ANNE RESİMLERİYLE BİRLİKTE BU YAZID

Her yıl mayıs ayının 2. pazar günü Anneler Günü

 

 

                  

                                  Anneler yılda birgün hatılanmaya layık değildir.

 

                        

 

Önümüzdeki pazar yani 13 Mayıs 2007 Pazar günü Anneler Günü. Annelelr Günü için en güzel şiir de en güzel resimler de burada. İddia ediyorum. Bundan daha güzel şiir ve daha güzel foroğraflar bulursanız bloğumu kapatacağım. O kadar iddialıyım. En güzel Anne şiirinin şairi Arif Nihat Asya. Şu şiiri bir okuyun bana hak vereceksiniz.

 

 

ANNE

İlk kundağın
Ben oldum, yavrum;
İlk oyuncağın
Ben oldum!

Acı nedir?
Tatlı nedir... bilmezdin...
Dilin damağın
Ben oldum!

Elinin ermediği
Dilinin dönmediği
Çağlarda, yavrum
Kolun kanadın
Ben oldum
Dilin dudağın
Ben oldum

Belki kıskanırlar diye
Gördüklerini
Sakladım gözlerden
Gülücüklerini...
Tülün duvağın
Ben oldum!

Artık isterlerse adımı
Söylemesinler bana
"Onun annesi" diyorlar ya...
Bu yeter sevgilim, bu yeter bana!

Bir dediğini iki
Etmiyeyim diye öyle çırpındım ki
Ve seni öyle sevdim sana
O kadar ısındım ki


Usanmadım, yorulmadım, çekinmedim
Gün oldu, kırdın...
İncinmedim;
İlk oyuncağın,
Ben oldum, yavrum
Son oyuncağın
Ben oldum...

Layık değildim
Layık gördüler
Annen oldum yavrum,
Annen oldum!

 

ARİF NİHAT ASYA

 

 

 

ANNELER GÜNÜ NASIL KUTLANMAYA BAŞLADI?

 

Tüm dünyada mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kutlanmaktadır.. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile mutlu edilmek istenir.

 

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanmakta..

 

Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla­nan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.

 

İŞTE ANNELER GÜNÜNÜN HİKAYESİ

 

Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi yaşama veda eder.

 

Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini kaybetti.

 

Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi. Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkile­di. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir olay olduğunu düşündü.

 

FİLEDELFİYA'LI JARVİS AKIL ETMİŞ AMA ONDAN ÖNCE DE BU KONUDA HASSAS OLAN İNSANLAR VARDI

 

Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil severek. anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.

 

Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına :

 

— Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

 

Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen o kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasına karar verdi.

 

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra birçok ülke tarafından kutlanmaya başlandı.

 

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

 

Anneler Gününde annemize bir demet kır çiçeği armağan ederek, bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu edebiliriz. Tabi bu sadece bir gün ile sınırlı kalmamalı.

 

Bu yazı ile ilgili yorum yapmak isterseniz aşağıdaki adrese tıklayınız.

 

http://www.blogcu.com/post_comment.php?u=memurdostu&e_id=2260977


ÖNEMLİ NOT :

 

Mail listemize üye olun. Sitemize yeni yazılar eklendikçe, e-posta adresinize mail göndererek bildirelim. Özellikle memur haberleri, memur alımıyla ilgili haberler, KPSS, magazin, sağlık ve teknoloji haberleri ilginizi çekiyorsa mail listemize üye olmanız sizin yararınızadır. Mail listemize üye olmak için sitemizin en altında bulunan kutucuğa mail adresinizi yazıp göndermeniz yeterlidir. Yada buraya tıklayın ve açılan sayfadaki kutucuğa mail adresinizi yazıp gönder tuşuna basarak da mail listemize üye olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !