SANSARLAR NİYE GECE GÖRÜNÜYORLAR?

 

SANSARLAR HAKKINDA KAPSAMLI BİR YAZI VE ÇEŞİTLİ SANSAR FOTOĞRAFLARI BU YAZIDA

 

  

 

      

 

Önceki gece uykum kaçtı, kalktım bahçeye çıktım biraz temiz hava almak istedim saat gecenin üçü idi...

 

Bahçedeki bir sandalyeye oturdum, gecenin sessizliğinde etrafa bakıyordum.

 

Derken bir duvarda bir sansar gördüm. Birazdan yanına bir sansar daha geldi. Birazdan bir sansar daha. Biraz baktım sansarlara. Sonra başka bir sandalyeyi hafifçe yere vurarak gürültü çıkardım. Üç sansarın üçüde duvarın dibine atlayıp kayboldu.

 

Sansarları tanıyordum ama ne yer ne içer, niye yarasa gibi gece ortaya çıkar merak ettim.

 

Yaptığım araştırmalar sonucunda bun az tanıdığım hayvan hakkında ulaştığım bilgiler şöyle:

 

Susamurgillerden küçük bir hayvan. Gelincikten büyüktür. Boyu başından kuyruğuna kadar 70 santimetreyi bulur. Kümes hayvanları ile geçinir. Derisi makbul bir hayvandır.

 

Sansar'la ilgili bir internet ziyaretçisinin yorumu: Kümeslerden yumurta ve tavuk çalmaları ile ünlüdür bu hayvanatlar, annennem senelerdir bu hayvanlara karşı bilfiil mücadele vermiş ama artık yaşlandığı için bayrağı bana devretmiş idi. kuyrukları yaklaşık 10 cm çapında oluyo bunların yav. (Ziyaretçi de sallamış biraz)

 

İnternette sansar hakkında yorum yapan başka bir ziyaretçi de şu bilgileri vermiş:

 

Sarı ve parlak tüyleriyle vahşî, sevimli başıyla, çok tüylü kuyruğuyla bu küçük, maskara bir masal evlâdı gibidir. hayatta iken onu kimse görmez. gündüzleri ikametgahların en hücra deliklerinde kendinden başka hiç bir mahlukun bilemediği, giremediği muzlim kovuklarda yaşar. ve geceleyin icra edeceği cinayetlerin planlarını tertib eder. horozlar, bu rengin ve zarif kümes şövalyeleri, cesaretlerine rağmen onu görünce şaşırırlar. her baskında ne kadar civciv öksüz bırakır. gürültüye koşulduğu vakit ani cisimsiz bir gölge gibi çatıdan duvarın oluğuna atladığı görülür; sonra zavallı maktüllerin soğumayan cesetleri...

Fakat sayfiyenin inatçı uşağı baskından fevkalade hiddetlenmiştir. ertesi gece, daha ertesi gece, hasılı bütün geceler, elde çifte kümesin dibinde bir köylü ısrarıyla bekler. aradan hafta, hatta aylar geçer. o, sabıkanın unutulduğundan emin olarak yavaş ve ihtiyatkâr yine kümese yaklaşır. ve maateessüf ki pusuyu hissetmez. bir tüfeng patlar, namlunun ağzından çıkan kırmızı aydınlık, müsterih ve koyu karanlığı bir şimşek yavrusu gibi yırtar.

Sayfiyedekiler uyanırlar, onu uşağın elinde kanlar içinde can çekişir iken görürler. güzelliğine hayran olarak bigane gözlerinde sönmeğe başlamış şule-i vahşetin merhamete inkılab ettiğini hissederler. ve hatta bu mini mini heyvanı okşamak isterler. daha tamamiyle ölmeden derisünü yüzmeye kalkışan aptal, densiz bi salak uşağı kovmaya teşebbüslerinde ondan şu cevabı alırlar:

- ben iki ay bekledim, siz ne karışıyonuz? eğer soğursa güç yüzülür.

Ve hafif yaz rüzgarıyla ziyası dalgalanan kısık lambanın kuşkulu aydınlığı altında ebkem ve ketum seyirciler gibi kıprayan gece karanlığı içinde sayfiyedekilerin karşısında aptal, densiz, bi salak uşak işe başlar; yıllarca bilenmeyen bursa işi kör bıçağıyla henüz kımıldamayan etlerini kopararak beklenmeyen çırpınmalarla can vermeye uğraşan ufacık mecruhun güzel ve kıymettar derisini çıkarır.

 

Sansarla ilgili internetten başka bilgiler :

 

Özellikleri

 

Kediyi andıran uzun ve ince bir vücudu, uzun ve bol tüylü kuyruğu vardır. Boyları 40-50 cm., ağırlıkları 2 kg. civarındadır. Boyunlarında beyaz renkte çatal şeklini andıran tüyler olan sansarlar, parlak koyu kahve rengindedir.

 

Beslenme

 

Gündüzleri uyuyup geceleri avlanan sansarlar, çift olarak avlanan hayvanlardır.Kemirgenler, sürüngenler, yumurta ve meyve temel besinleridir.

 

Üreme

 

Çiftleşme dönemleri Haziran-Ağustos ayları arasında olup, Mart-Nisan arasında 2 ile 4 yavru yaparlar. Kemirme huylarından ötürü, çevreye zarar verebilirler.

 

Ve yine internette sansar hakkında yapılmış diğer yorumlar:

 

Köpeğimiz tarafından bebekken eve getirilmiş ve gene köpek tarafından büyütülmüş, bizimle 2 yıl kadar yaşamış, ev hayatına hemen adapte olmuş maskara bir hayvan tek problemi pis kokuyo oluşuydu.

 

Beyoğlu Tarlabaşında  arka sokaklarda, apartman kömürlüğünde yaşayan bir örneğini görünce şok olduğum hayvan. ilk defa gördüğünüzde korkutucu bir görünümü var.

 

Bir cesit yirtici hayvan olup genellikle kumes hayvanlarini avlamalarindan dolayi pek sevilmez. Ayrica kurnaz ve sinsi olup da pek sevilmeyen sahislar icin de "sansar gibi adam" diye soylendigi de olur.

 

İstanbul' un göbeğinde, Cihangir in gümüşsuyu nun gizli bahcelerinde yaşayamayı başarabilen esrarengiz hayvanlar. sakin bir gecede hiç beklenmedik bir anda gölgelerin arasından neredeyse gövdesiyle aynı uzunluktaki kuyruğu, uzun boynu, kediye benzer küçük kafası ve kısa bacaklarıyla yaptığı sıçramaya benzer koşusuyla göz açıp kapayana kadar geçer giderler, hayvansever kişi büyülenir, şaşakalır. gelincikleri, porsukları, su samurlarını, kokarcaları, vizonları kapsayan, avustralya, yeni zelanda ve okyanusya adaları dışında dünyanın her yanına yayılmış olan sansargiller ailesinin bir üyesidirler, toplu yaşamayı sevmez, çiftler halinde yaşarlar ve cok usta savaşçılardır, gebelik süreleri 10 16 hafta arasıdır.

 

Ben fazla tanımıyorum bu hayvanları ama tanıyanlar varmış ki bu ve buna benzer bir çok yorum yapılmış. Bir gece dışarı çıktığınızda sansarlarla karşılaşabilirsiniz, önce kedi zannederseniz ama daha sonra bakınca değişik bir hayvan olduğunu görürsünüz. Görünce korkmayın, gürültü çıkarın onlar kaçar giderler.

 

Bu yazı ile ilgili yorum yapmak isterseniz aşağıdaki adrese tıklayınız. http://www.blogcu.com/post_comment.php?u=memurdostu&e_id=2260977

 

ÖNEMLİ NOT :

 

Mail listemize üye olun. Sitemize yeni yazılar eklendikçe, e-posta adresinize mail göndererek bildirelim. Özellikle memur haberleri, memur alımıyla ilgili haberler, KPSS, sağlık ve teknoloji haberleri ilginizi çekiyorsa mail listemize üye olmanız sizin yararınızadır. Mail listemize üye olmak için sitemizin en altında bulunan kutucuğa mail adresinizi yazıp göndermeniz yeterlidir. Yada buraya tıklayın ve açılan sayfadaki kutucuğa mail adresinizi yazıp gönder tuşuna basarak da mail listemize üye olabilirsiniz.

 


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !